به خبرنگار بگو به من زنگ بزنه

یکی از آرزوهای هر روابط عمومی شنیدن این جمله از زبان یک مدیر سازمان است: “به خبرنگارت بگو به من زنگ بزنه، یک خبر تازه دارم براش”. قسمت بهتر ماجرا جایی است که مدیر محترم، به خبرنگاری اشاره داشته باشد که خبر را خام کار نمی کند و با شرح و تفصیل، به بهترین شکلش منتشر خواهد کرد و یا روابط عمومی را طرف مشورت بگیرد که برای این خبر کدام خبرنگار را مناسب می دانی.

امروز برای من چنین اتفاقی افتاد. امیدوارم شما هم چنین تجربه را در طول مدت کاری تان داشته باشید تا حس الان من را درک کنید.

مدیر رسانه ای، مدیری است که بداند چه زمانی باید سخن بگوید، با که سخن بگوید، چگونه بگوید و زمان طلایی انتشار خبر را بشناسد. این مدیر را می توان یکی از کارمندان روابط عمومی به شمار آورد. بدون هیچ تردیدی، همراه بودن و همکاری با چنین مدیرانی باعث پیشرفت هر روابط عمومی و هر سازمانی است.

نویسنده:

تاریخ:

نوشتهٔ بعدی
یادم نیست کجا بودم!
نوشتهٔ پیشین
موبایلتون رو می تونم داشته باشم؟

نوشته‌های مرتبط

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام خدمت آقای حق وردی

  به گمانم مطلب “به خبرنگار بگو به من زنگ بزنه با پست قبلی حضرتعالی در تضاد میباشد .
  اساساً اگر ارتباط مستقیم خبرنگار با شخص مدیر کمی برای شما ایجاد دردسر کرده و از آن با عنوان: ” بدترین فحش یک خبرنگار به روابط عمومی وقتیه که توی مصاحبه ای که روابط عمومی هماهنگ کرده، خبرنگار جلوی چشمهای روابط عمومی به مصاحبه شونده (مدیر یا مقام مسئول سازمانی) این جمله رو بگه: “موبایلتون رو می تونم داشته باشم؟ ….. خوب نیست این کار، (به قسم خوردن هم نیازی نیست) ”

  •منظور شما را درست متوجه نشدم زیرا در پست جدید فرمودید :
  ” یکی از آرزوهای هر روابط عمومی شنیدن این جمله از زبان یک مدیر سازمان است: “به خبرنگارت بگو به من زنگ بزنه، یک خبر تازه دارم براش”.
  بنظرم بهتر بود که مدیر محترم میفرموند ” مسئول محترم روابط عمومی لطفاً مطالب ارسالی اینجانب را بعد از ویرایش به رسانه ها منعکس نمائید و ترتیب یک مصاحبه را نیز برایم تدارک ببینید . ”
  آیا با گفتن این جمله بیشتر خوشحال نمی شدید ؟
  زیرا واگذاری کار بدست اهلش نتیجه بهتری خواهد داد . با وجود کارشناس حرفه ای چون شما که با شنیدن کلمه ف تا فرحزاد می روی ، قطعاً نتیجه کار بهتر خواهد شد .
  ۰۳/۰۸/۱۳۹۱

  پاسخ
  • محمود حق وردي
   3 آبان 1391 7:05 ب.ظ

   آقای مرادی عزیز
   در پست قبل که خبرنگار از مدیر سازمان شماره موبایلش را طلب می کرد، این تلاش او، علی رغم اینکه با هماهنگی روابط عمومی این مصاحبه پا گرفته بود بسیار آماتور به نظر میرسید.
   اما در پست حاضر، یک مدیر، حاضر شده بود که با هماهنگی روابط عمومی، مطلبی را که بسیار حساس و قطعن با برد مناسب بود را به خبرنگار منتقل کند.
   خواسته او انتقال مطلبش با هماهنگی روابط عمومی بود، این نکته ای بود که در این پست مد نظر داشتم.
   ضمن اینکه به نظر من بهتر است کمتر مطلب دیکته شده به خبرنگار بدهیم و اجازه بدهیم خلاقانه سوالاتش را مطرح و خبر را غنی تر کند.

   پاسخ
 • با سلام خدمت آقای حق وردی
  ممنون از پاسخ حضرتعالی و نکات بسیار مهمی که آنها را به اشتراک میگذارید .
  با توضیحاتی که فرمودید مطلب کمی روشن شد . ولی یک سوال ؟ اگر مدیر سازمان جهت انتقال مطلبش بتواند مستقیم با خبرنگار تماس بگیرد و مطالب مهم را به او منتقل کند . آیا این حق به خبرنگار نیز داد خواهد شد که با هماهنگی سردبیر خود با مدیر یک سازمان تماس بگیرد ؟
  ضمن اینکه بنده نیز معتقدم خبرنگار باید آزادانه و خلاقانه سوالاتش را مطرح کند .
  بهر حال تجربیات شما در واحد روابط عمومی برای ما بسیار ارزشمند میباشد .
  ۰۷/۰۸/۱۳۹۱

  پاسخ
  • محمود حق وردي
   7 آبان 1391 8:05 ق.ظ

   سلام بر آقای مرادی عزیز
   البته، منم فکر می کنم اگر مدیر رأسا با خبرنگار ارتباط بگیره و روابط عمومی رو برای ارتباط با رسانه ها دخیل ندونه، قطعن خبرنگار هم برای ارتباط های بعدی دلیلی برای هماهنگی با روابط عمومی نمی بینه و مستقیم با شماره همون مدیر تماس برقرار می کنه.
   در خصوص آزاد و خلاقانه بودن خبرنگار در تماس های تلفنی، بعضی از خبرنگارها از اینکه هنگام درخواست رسانه ای از اونها موضوع مورد بحث سوال بشه ناراحت می شن و تصور می کنند که روابط عمومی قصد داره ریز سوالات اونها رو داشته باشه، در حالی که برای هماهنگی مصاحبه، مطمئنن، مدیر مربوطه از روابط عمومی موضوع مصاحبه رو سوال می کنه، پس داشتن حداقل اطلاعاتی در خصوص موضوع مورد مصاحبه خبرنگار حق روابط عمومی است و به نظر من دخالت در کار اونها به حساب نمی یاد.
   من شخصن در مصاحبه هایی که هماهنگ می کنم حضور پیدا نمی کنم تا خبرنگار احساس نکنه که در حال یک مصاحبه کنترل شده س و فکر هم می کنم حتی با وجود در خواست مدیر برای حضور روابط عمومی در حین مصاحبه این درخواست رو باید به ظرافت رد کرد تا خبرنگار بتونه راحت مصاحبه خودش رو انجام بده. استثناهایی هم هست، مثلن مدیرانی که به تازگی در یک پست منصوب شدند یا سابقه مدیریت ندارند برای دادن اعتماد به نفس بد نیست که با دادن ذهنیت قبلی به خبرنگار در خصوص شرایط مدیر، از خبرنگار بخواهیم که برای چند لحظه اول مصاحبه اجازه بدن که روابط عمومی در هنگام مصاحبه حضور داشته باشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید


8 − هفت =

فهرست