چند نکته از نحوه ارائه مطلب اوباما در سازمان ملل

می دونم که این یادداشت نمی تونه یه تحلیل محتوای جامع از صحبت هایی که اوباما در سازمان ملل کرد باشه، اما بعد از دیدن سخنرانیش به عنوان فردی که در روابط عمومی کار می کنه علاقه مندم نظراتم رو بگم. ممکنه حالا که یک روز ازین سخنرانی گذشته خیلی از نکاتی که در حین سخنرانی دیدم فراموشم شده باشه، اما حداقل اینها به خاطرم مونده.

 

سخنرانی دایره ای! به جایی حرفهاشو ختم کرد که شروع کرده بود! از کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی و در نهایت به همین فرد!

 

فلفل احساسات! با اشاره به مرگ سفیر آمریکا و چند توصیف از اخلاق و منش او. از اینکه خودش مسیحیه و از توهین به پیامبر مسلمانان آزرده خاطر شده! از اینکه مأمور ترکیه ای که در نارآرامی های این کشور به دلیل بی حرمتی به پیامبر اسلام کشته شده، فقط سه روز تا ازدواجش باقی مونده بود! با اشاره به مردمی که در انفجارها کشته شدند و … نگرانی خودش رو بیان و احساسات حاضرین رو برانگیخته کرد به طوری که چندین بار این جوشش احساسات به تشویق منجر شد.

 

به زبان همگان سخن بگو! او به انگلیسی صحبت می کرد! زبان بین المللی، نیمی از جمعیت حاضر در سالن نیازی به استفاده از مترجم نداشتن و می تونستن هیجان و استرس هایی که در برخی کلمات باید ادا می شد رو خوب دریافت کنند.

 

جهانی صحبت کرد! طوری که انگار مدیر این مدرسه بزرگه! (به درست و غلط بودن این تصور که داشت کاری ندارم اما نقشش رو خوب بازی کرد)

 

تند صحبت نکرد و عجله ای نداشت! شمرده شمرده، صحبت می کرد.

 

از روی متن نمی خواند و به حضار نگاه می کرد، از گوشه ای از سالن تا گوشه دیگری از سالن به همه نگاه می کرد.

 

از دست هاش خوب استفاده می کرد! دست هاشو بی هدف حرکت نمی داد و حرکت دست هاش کاملن حساب شده بود.

 

هیچ کشوری رو مستقیم تهدید نکرد در حالی که همه دنیا رو تهدید می کرد! در خصوص سوریه نظرش رو صریح گفت و طوری صحبت می کرد که به نظر، همه با او هم داستان هستند! با حفظ آرامش در صحبت هاش و بلند نکردن صداش حس آرامش رو به مخاطبین می داد، هر چند جدی صحبت میکرد! در بسیاری از صحبت هاش از ضمیر مجهول استفاده می کرد، ضمیری که همه می دونستن مرجع اون چه کشوریه!

 

اسرائیل رو در کنار آمریکا اسم برد! نیاز به توضیح نداره که در این قسمت ارادتش رو به اسرائیل بجا آورد! هر چند تمام خواسته اسرائیل رو ادا نکرد و این شاید نشانه تحکم او بود در اینکه سرسپرده تام و تمام اسرائیل نیست!

 

نشون میده که مشاورهای اوباما خیلی روی این متن کار کرده بودند و اوباما هم با دقت تمام ظرائف این متن رو به حاضرین ارائه کرد.

 

مطمئنا این یادداشت نواقص زیادی داره، اما نکته ای که به نظرم خیلی جالبه اینه که یک تحلیل محتوای دقیق از این سخنرانی که توسط اساتید انجام شده رو بخونم.

نویسنده:

تاریخ:

نوشتهٔ بعدی
موبایلتون رو می تونم داشته باشم؟
نوشتهٔ پیشین
مدیران رسانه گریز چه کسانی هستند؟

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مرگ بر امریکا ننوشتی تو متنا بنویس آقای روابط عمومی 🙂
  خیلی عالی بود. مرسی. لذت بردم.

  پاسخ
 • کاملا موافقم . به قول برادر گرزین ما پیچش موی دیدیدم و امریکایی ها ریزش مو

  پاسخ
 • ممنون از مطلبی که نوشتید به نکات جالبی اشاره کردید…
  منم همون روز دوست داشتم یه مطلب راجع به شیوه های اقناعی و رتوریک که در این سخنرانی به کار رفته بود بنویسم ولی احتمالا این یکی هم به سرنوشت موضوعات دیگه ای که دوست دارم دچار می شه و وقتی برای نوشتنش نخواهم داشت…

  پاسخ
 • سلام.
  چند نکته:
  ۱٫ از یک کار اونوری خوشم می آد که همیشه اونی رو که می خوان صحبت کنه توسط چند مشاور آماده و تایپ کرده و بعد یا از رو یا از حفظ بیان می کنن و کمتر وقت طرفو تلف می کنند و به نظر نتیجه بهتر می گیرن علی‌رغم توخالی بودن طبلشون و هرچند مسئولین ما بعضاً نکات خوبی رو در دنیا مطرح می‌کنن که ظاهراً جرأتشو هر کسی نداره.
  ۲٫ عکسش تو ایران ماشاالله همه سخنران و خطیب به دنیا اومدن و هرچی کلمات قلمبه سلمبه و عطف بیان و مترادف بلدن در کلامشون به کار می برن و فرداش هم اگه سوتی بود توسط ستاد تکذیبیه تکذیبش می کنن مخصوصاً وقتی که پادکست صوتی و تصویری در سیستم ما فراموش یا اصلا دعبی برای استفاده اش نیست.
  ۳٫ به نظرم اگه به جای این همه حرف، در عمل ثابت می کردیم که ما مسلمونا، ما ایرانیها آدم‌های صلح‌طلب و نوع‌دوستی هستیم نیازی به این همه طمطراق و حرف و حدیث نبود… مردم خودشون قاضی خوبی هستن.
  ۴٫ هنوز کارکرد مشاور در سیستم ما به نظرم همون پارکینگ مدیران است و بس…
  نظر شما چیست.

  پاسخ
 • با سلام خدمت آقای حق وردی
  ضمن احترام به تمامی دیدگاهها ، مطلب ذیل بخشی از سخنرانی میباشد که نکاتی در این خصوص در پی خواهد آمد :
  (“دیپلماسی می‌تواند جایگزین جنگ شود و همه باید به گونه‌ای رفتار کنند که امنیت شهروندان تامین شود. ما درباره‌ی توجه به این ایده‌آل‌ها جدی هستیم اما این مساله کافی نیست. در واقع مستقر کردن نیروهای حفاظتی بیشتر در مقابل یک سفارت یا انتشار بیانیه‌ی تاسف‌آمیز و یا منتظر ماندن برای این‌ که خشونت‌ها پایان یابد، اقدامی درخور توجه و کافی به شمار نمی‌آید. اگر ما درباره‌ی ایده‌آل‌ها و تحقق آنها جدی باشیم، لازم است درباره‌ی دلایل اصلی‌تر و عمیق‌تر این بحران با صداقت صحبت کنیم.” )
  به عنوان یک دانشجو عرض میکنم :
  ۱ – مردم آزاده جهان همیشه خواستار صلح ، امنیت ، آزادی ، احترام به ادیان و افکار عمومی و گفتگو در سایه احترام متقابل بوده اند .
  ۲ – سیاستمداران آمریکا باید از خود سوال کنند و به جهانیان و افکار عمومی پاسخ دهند که چرا بخش قابل توجهی از مردم به سیاستهای آنان در قبال صلح جهانی با دیده تردید نگاه میکنند ؟
  ۳ – توهین به مقدسات و ادیان دیگر مذاهب پذیرفته شده نیست . و ما نیز معتقدیم “مستقر کردن نیروهای حفاظتی بیشتر در مقابل یک سفارت اقدامی درخور توجه و کافی به شمار نمی‌آید.” ولی مسلمانان جهان نمیتوانند شاهد توهین به مقدسات خود باشند و هر روز به شکلی در قالب داستان – رمان – کاریکاتور و فیلم و… در دنیای غرب به بهانه آزادی بیان انجام گیرد .
  ۴ – تمامی آزادیخواهان قدیم و اخیر از ابراهم لینکل – گاندی – امیر کبیر – سید جمالدین اسد آبادی – نلسون ماندلا – مصدق – امام موسی صدر – سیدمحمد خاتمی و ….. همه به نوعی مردم و پیروانشان را دعوت به صلح ، دوستی و پرهیز از خشونت دعوت کرده اند و به آن پایبند بوده اند . ولی به راستی کدام یک از دولتها در جهت سقوط آنان تلاش نمودند و ژست دموکراتیک به خود گرفتند ؟
  ۵ – چرا ابزار تحریم و تهدید و سیاست چماق و هویج فقط برای کشورهای جهان سوم مورد استفاده قرار میگیرد ؟ و چرا در بین کشورهای جهان سوم کشورهای که منابعی مانند نفت و گاز و معدن دارند و کمتر به دموکراسی تن میدهند مورد حمایت کشورهای قدرتمند قرار میگیرند . داستان معروف گرگ و شعر منم منم مادرتون (حبه انگور) .
  ۶ – ما نیز معتقدیم ” آینده به افرادی که به پیامبر اسلام (ص) توهین کردند، متعلق نیست. با این همه، افرادی که این توهین را محکوم کردند، باید همچنین توهین به ساحت حضرت عیسی (ع)، تخریب کلیساها و انکار هلوکاست را محکوم کنند. بیایید حملاتی را که به مسلمانان و زائران شیعه انجام می‌شود، محکوم کنیم. زمان آن فرا رسیده که به سخنان گاندی توجه کنیم: ناشکیبایی و بی‌صبری به نوع خود خشونت و مانع رشد روح دموکراسی واقعی است.”
  ۷ – ما خدماتی که کشورهای ثروتمند و قدرتمند در جهت گسترش بهداشت جهانی و توسعه علم انجام داده اند را ارج مینهیم .
  ۸ – اندیشمندان جهان اسلام نیز معتقدند که ” لازم است درباره‌ی دلایل اصلی‌تر و عمیق‌تر این بحران با صداقت صحبت کنیم . ”
  نکته پایانی
  پیام تمامی انبیاء و ادیان الهی این است که آینده متعلق به کسانی است که به خدای یگانه ایمان دارند و با رفتار انسانی در جهت صلح واقعی قدم بر میدارند . با رعایت اخلاق ، مهربونی را گسترش و راستی و درستی فریاد میزنند . و میدانند مبارزه با ظلم و ظالم و بی عدالتی و ستم و جهل تاریکی راه روشنی است که به خورشید ختم میشود .
  ۱۳۹۱/۰۷/۱۰

  پاسخ
 • محمد رضا هدایتی
  12 مهر 1391 10:43 ق.ظ

  باسلام
  تو محلمون پرتقال فروشی بود که با روغن پرتقال ها را برق می انداخت،صدای رسا وجذابی برای تبلیغ فروش پرتقال داشت،ارتباط کلامی وبر خورد خیلی خوبی با مشتری داشت.ولی وقتی پرتقال را از اون می خریدی ،بعدا متوجه می شدی هم سرت کلاه رفته هم گرون تر خریدی.دوست عزیز یادم هست یکی از اساتید ارتباطات در دانشگاه می گفت :بسته بندی خوب محتوای ضعیف را جبران نمی کند ،محتوای قوی هم بسته بندی ضعیف را .پیامبری که در انتقال پیام هم بسته بندی خوب داشت،هم محتوای خوب وهم رفتار وعمل خوب چرا هنوز نتوانسته تشویق ملل را فراهم کنه ،ولی کسی که دستوراتش وفریبکاریش در سخنرانی باعث خوشحالی ممل میشه والگو برای …؟با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید


3 − = دو

فهرست