آیا فوروارد پست های تلگرامی توسط مدیر به گروه ها، حرفه ای است؟

از قدیم گفته اند مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید! به تجربه ماه های اخیر، بسیار دیده ام، ادمین کانال ها، به محض انتشار هر نوع پست تولیدی یا اقتباسی روی کانال خود، دست به کار شده و آن را به هر گروهی که مقابل دست شان باشد فوروارد می کنند.

اهدافی که به نظرم از این کار می توان تصور کرد این هاست:

۱٫ بالا بردن کانتر بازدید که زیر پست وجود دارد با این هدف که پست های کانال، با استقبال خوبی مواجه می شوند.

۲٫ اعتبار دادن به کانال و اینکه مبنایی باشد بر این ادعا که کانال خوبی داریم و …

۳٫ بالا بردن تعداد اعضای کانال از طریق امضای پای پست ها.

۴٫ گرفتن تبلیغ برای کانال با پشتوانه اعضای کانال.

اما اعتقاد دارم بهترین ملاک قضاوت برای اینکه یک کانال تا چه حد دیده می شود، اتکا به آمار واقعی بازدیدهاست. یعنی آن ها را فوروارد نکنیم و اجازه بدهیم اگر فورواردی اتفاق می افتد، توسط کاربران باشد نه مدیر کانال.

دست به دست کردن پست های کانال توسط کاربران کانال، بسیار اثربخش تر از کاریست که مدیر، شخصا دست به فوروارد کردن پست های کانال بزند. چرا که کاربران، گزینشی شده تر و با سلیقه تر، پست ها را انتخاب می کنند و تجربه نشان داده، این کار، مانند تبلیغ شفاهی و روابط عمومی عمل کرده و باعث جذب اعضای بیشتر به کانال می شود.

پست کردن همه پست های کانال به گروه های دیگر چند آسیب برای آن کانال به دنبال دارد:

۱٫ کاربران با دیدن چنین فعالیتی از سوی مدیر، نه تنها به عضویت آن کانال در نمی آیند بلکه اگر عضو هم باشند، با خود می گویند، مدیر، خودش این پست ها را به گروه هایی که در آن هستم می آورد، پس لزومی به ماندن نیست و در نتیجه، کانال رفته رفته اعضای خود را از دست می دهد.

۲٫ پست ها، معمولی می شوند به این معنی که وقتی از بین ۲۰ پست روزانه، فقط یک پست فوروارد شود، نشان دهنده این خواهد بود که کانال از این قبیل پست ها باز هم دارد اما اگر از همان تعداد ۱۰ پست یا بیشتر فوروراد شود، حساسیت کاربران نسبت به اهمیت مطالب آن کانال از بین رفته و همه مطالب آن معمولی جلوه می کنند.

نکته مهم:

میزان بازدید پست ها در حالتی که فوروارد نمی شوند، ضریب معینی از تعداد اعضاست. به طور مثال پست های یک کانال ۸۰ هزار نفری، به طور میانگین، حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد اعضای آن است. یعنی هر پست حدود ۲۵ تا ۳۲ هزار بازدید می شود.

در گروه های کوچک زیر ۱۰ هزار نفر نیز تقریبا همین قاعده، برقرار است.

هر نوع دستکاری آمار طبیعی بازدید پست ها، به معنی توسل مدیر آن کانال برای فوروارد به گروه های دیگر است. به عبارت دیگر، اگر در یک کانال، یک پست از بین ده ها پست، شاخص و پربازدید می شود، یعنی کاربران در حال کارند! ولی اگر در یک کانال یکهزار نفری که روزی در آن ۲۰ پست ارسال می شود، همه پست ها بالای ۴، ۵ هزار بازدید دارد، یک جای کار می لنگد و نشان از دستکاری بازدیدها دارد.

نتیجه:

به جای توسل به هر نوع اقدام غیرطبیعی برای بالا بردن اعضای کانال، باید به فکر کیفیت محتوا بود.

تبصره:

۱٫ اطلاع رسانی خبرهای فوری و مطالب مهم صنفی، نه تنها شامل این قاعده نیست بلکه بر تعهد کانال به اطلاع رسانی دقیق و سریع، دلالت می کند.

۲٫ این یادداشت ناظر به کانال های خبری است نه شرکتی. در مورد کانال های شرکتی هم لازم است برای تعداد فورواردی روزانه، سقف در نظر گرفته شود؛ یعنی حداکثر یک پست در روز.

 

منتشر شده در تلگراف

نوشتهٔ بعدی
در کانال تلگرامی حرفه؛ روابط عمومی
نوشتهٔ پیشین
اینستگرام؛ ضرورت امروز بنگاه های تولیدی

نوشته‌های مرتبط

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید


چهار − 1 =

فهرست