رفتن به نوشته‌ها

شما همیشه در حال مصاحبه‌اید

اگر اصحاب روابط عمومی هستیم، هر اظهار نظری به منزله یک مصاحبه و خبر سازمانی تلقی می شود!!

چند روز پیش تماسی با روابط عمومی برقرار شد.

بعد از سلام، فردی که پشت خط بود، خود را معرفی کرد و گفت از رادیو تماس می گیرم و با یک محاوره معمولی، موضوعی را مطرح کرد.

همه چیز به خوبی پیش رفت و سعی کردم با توجه به اطلاعات موجودم در خصوص موضوع مورد صحبت به خبرنگار کمک کنم.

عصر روز قبل، از شرکتی که کار پایش برنامه های صدا و سیمای سازمان رو به عهده دارد، تماس گرفتند و خبر دادند که از من مصاحبه‌ای پخش شده! تا زمانی که فایل صدا از پشت تلفن اجرا نشد و صدای خودم رو نشنیدم باورم نمی شد. خبرنگار از لحظه اول صحبت های من را پخش کرد!!!

البته مصاحبه هیچ مشکلی نداشت، و مصاحبه هم به نوعی چهره مثبتی از سازمان ارائه می کرد. خبرنگار یک ساعتی به دنبال مرجع مربوطه می گشته و دست آخر با روابط عمومی سازمان تماس گرفته بود و به ادعای خودش پیش از روابط عمومی ما هیچ سازمانی مسئولیت موضوع مورد بحث را به عهده نگرفته بود و در پایان مصاحبه هم پاسخ روشنی به ایشان داده شد. اما خبرنگار اطلاعی در خصوص اینکه این مکالمه بصورت گزارش پخش خواهد شد به من نداده بود. البته قانونی هست به نام دوربین روشن! که مطابق این قانون چنانچه مصاحبه شونده از اینکه خبرنگار بدون هماهنگی و اجازه تهیه خبر و مصاحبه کرده باشد، می توان به مراجع قانونی مراجعه کرد، اما به قول قدیمی ها آب رفته به جوی باز نمی گردد.

ما اصحاب روابط عمومی همیشه در حال مصاحبه و انتشار خبر هستیم، چه بخواهیم و چه نخواهیم!!

منتشر شده در تجربه هاي كوچكروابط عمومييادداشت

نظر

 1. سلام و خدا قوت
  براستی سایت شما خودش یک کارگاه پویای روابط عمومی تو کشوره .من یکی خیلی ازش سود می برم
  مگه امثال شما بتونند به وضعیت روابط عمومی تو کشور یه سر و سامانی بدن.
  همواره در راهی که در پیش دارین پیروز باشید .

 2. نسرین گودرزی نسرین گودرزی

  البته گاهی شما روابط عمومی ها تاوان بی مسئولیتی و ناکارآمدی مدیران سازمانهاتون رو پس میدید…ی جورایی مظلوم واقع میشید…

 3. ماندانا ملاعلی ماندانا ملاعلی

  با سلام و تشکر
  سهل انگاری و تنبلی برخی از خبرنکاران نیز یکی از عوامل این نوع مصاحبه ها است.
  شخصا وقتی خبر نگاری تماس می گیرد، در رابطه با موضوعی که قصد تهیه خبر دارد از او می پرسم و اگر اطلاعاتش کافی نباشد کمی به او اطلاعات می دهم که آماده تر مصاحبه کند و به او تاکید می کنم این اطلاعات برای انتشار نیست و من منبع خبر نیستم و او را به منبع اصلی خبر ارتباط می دهم اما یکی از این روزها یکی از خبرنگاران از صحبت های من به عنوان مصاحبه استفاده کرده بود و چون به منبع اصلی زنگ نزده بود، خوب اطلاعاتش کافی نبود ولی اشتباه هم نبود.
  شخصا وقتی خبری را برای رسانه ای تهیه می کنم سعی می کنم از بالا ترین منبع خبری آخرین اطلاعات را به دست آورم اما هر کسی حوصله ای داردو همه به تعهداتی که دارند عمل نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × 8 =