شکرخواه: آقای روحانی! کمک کنید سواد رسانه‌ای به دستور جلسه‌ای ملی تبدیل شود

ما نه دشمن دولت هستیم و نه دوست دولت، با ما مهربان‌تر باشید/ کمک کنید سواد رسانه‌ای به دستور جلسه‌ای ملی تبدیل شود

متن کامل سخنرانی یونس شکرخواه در ضیافت افطاری با رییس جمهور:

به نام خداوند لوح و قلم، حقیقت نگار وجود و عدم، خدایی که داننده رازهاست، نخستین سرآغاز آغازهاست

با سلام خدمت ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی

همکاران ارجمند، حضار گرامی!

فضای رسانه‌ای در ایران و جهان با ابزارهای مدرن ارتباطی دچار تغییرات بنیادین شده است. آنچه تا پیش از این تحول در قالب ادیت پیش از انتشار دیده می‌شد حالا به ادیت پس از انتشار تبدیل شده است. به عبارت بهتر نبض ایده‌ها و اقدام‌های رسانه‌ای و ارتباطی با گفت‌وگو می‌زند. گفت‌وگو جای ارتباط یکسویه از سوی رسانه‌ها به مخاطبان را گرفته و به جریانی دوسویه تبدیل شده است. درک این فضای تازه به سواد رسانه‌ای نیاز دارد. دولت به این سواد نیاز دارد. ما روزنامه‌نگاران نیز.

حالا نظریه‌های ارتباطی درباره رسانه‌ها در دو کمپ طبقه بندی می‌شوند: نظریه‌های کلاسیک مبتنی بر تأثیرات پر شدت و نظریه‌های متاخر مبتنی بر تأثیرات کم شدت.

دولت‌ها عموما هنوز به تأثیرات پرشدت رسانه‌ها باور دارند و نسبت به بازتاب‌های رسانه‌ای رویدادها و واکنش‌ها بعضا تند نشان می‌دهند. دولت‌ها گمان می‌کنند برای جلوگیری از پیامدهای مدل پرشدت، باید در مسیر آن مانع تراشی کنند. این تصور را باید به واقعیت‌های معاصر رسانه‌ای نزدیک کرد. برخی از روزنامه‌نگاران نیز بویژه همکاران جوان ما هم روزنامه نگاری را با تبلیغات و کنشگری سیاسی اشتباه می‌گیرند. بیاییم حوصله به خرج دهیم و سواد رسانه‌ای را ارتقا بخشیم.

جناب آقای روحانی!

قواعد و وظایف حرفه‌ای روزنامه‌نگاری صرف نظر از نوع رسانه‌ها بسیار روشن هستند، ما نمی‌توانیم غیراخلاقی عمل کنیم، نمی‌توانیم زیر نفوذ باشیم و نمی‌توانیم با روحیه قدرت پذیری رفتار کنیم. این حق ماست که مانع فساد شویم و از ظلم و بی‌عدالتی جلوگیری کنیم.

اما تصریح می‌کنم دولت‌ها هم به نیابت از آرای میلیونی که مردم به آنها می‌دهند؛ حق مدیریت اطلاعات را دارند؛ روزنامه‌نگاران به حق مدیریت اطلاعات از سوی دولت‌ها احترام می‌گذارند، اما بحث روزنامه‌نگاران، حق دانستن است و این حق که رصد کنند آیا مدیریت اطلاعات از سوی دولت‌ها، دارای شفافیت لازم هست یا دارد در اجرا به خطا می‌رود.

روزنامه‌نگاران حرفه‌ای در اعمال و بهره‌وری از آزادی، متعهدانه عمل می‌کنند؛ اما اجرای نمایندگی دولت‌ها هم باید شفاف و قابل حسابرسی باشد و این دیده‌بانی وظیفه آشکار روزنامه نگاری است.

ما نه دشمن دولت هستیم و نه دوست دولت، با ما مهربان‌تر باشید، شما که این میهن را علی‌رغم هزاران دشواری طبیعی و تحمیلی به پیش می‌برید، بپذیرید که رابطه ما رقابت وفادارانه و رفتار متعهدانه نسبت به قواعد بازی است.

جناب رییس جمهور، بیایید فاصله روزنامه‌نگاری با دولت را با تدوین سیاست ارتباطی و رسانه‌ای برای دولت و نه برای رسانه‌ها پر کنید.

همکاران من در برابر صدها رسانه‌ی ریز و درشت که در خارج از مرزهای ایران فعالیت می‌کنند، به روشنگری حرفه‌ای و منتقدانه مشغول هستند، تردیدی نداشته باشید روح حاکم بر روزنامه‌نگاری ایران، دین دوستی و میهن دوستی است.

جناب دکتر روحانی!

شما که قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را آذرماه ۹۳ در هیأت دولت تصویب و برای اجرا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کردید، کمک کنید تا سواد رسانه‌ای از کانال‌هایی که در اختیار دارید و با تکیه به ابزارهایی که دارید به دستور جلسه‌ای ملی تبدیل شود.

شما همکاران کارکشته‌ای در عرصه ارتباطات و رسانه‌ها دارید، آنها این توان را دارند تا با همکاری رسانه‌ها ادبیات آموزشی سواد رسانه‌ای را تهیه و از مجاری ذی‌ربط به جریان بیندازند.

آقای رییس جمهور!

ایده‌های تازه عموما از سه کانون اشاعه می‌یابند: نهادهای آموزشی، نهادهای رسانه‌ای و نهادهای مدنی.

شما می‌توانید از طریق وزرای خود، نهادهای آموزشی مبتنی بر مدارس و دانشگاه‌های کشور را متوجه عرصه سواد رسانه‌ای کنید.

ما رسانه‌ها نیز به شکل مستقل، علی‌رغم نداشتن نهاد مدنی فراگیر- که دلایلش را می‌دانید- نقش‌مان را در این زمینه ایفا خواهیم کرد.

سواد رسانه‌ای می‌تواند ابزار اعاده عدالت اجتماعی باشد.

برایتان از صمیم قلب آرزوی بهروزی دارم و بسیار سپاسگزارم که وقت تان را در اختیارم گذاشتید.

ضیافت افطار رییس جمهوری با اصحاب رسانه سه شنبه شب (۹ تیرماه ۱۳۹۴) در سالن اجلاس سران برگزار شد. یونس شکرخواه سردبیر همشهری آنلاین و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، یکی از چهار سخنران اصلی این نشست بود. متن کامل سخنرانی از شفقنا رسانه

نویسنده:

تاریخ:

نوشتهٔ بعدی
راه های پیشگیری تداخل بحث در گروه های تلگرام
نوشتهٔ پیشین
مکاتبات اداری ۱؛ – نحوه درج عناوین نامه ها

نوشته‌های مرتبط

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید


× 8 = چهل

فهرست