وظایف واحد سمعی بصری یک روابط عمومی در برنامه‌ها

برای مسئول سمعی بصری چک لیستی تهیه کرده‌ام که در همه برنامه‌ها این وسایل و امکانات را به همراه داشته باشد. این امکانات و موارد شامل مأموریت های برون سازمانی نیز می‌شود. چرا که خیلی از مواقع در بازدیدها و برنامه ها، روابط عمومی به شهرستان ها دعوت می‌شود.

دوربین فیلمبرداری DV با باطری های شارژ شده و در صورت لزوم باطری یدکی شارژ شده، هدفن برای گرفتن ساندچک دوربین ( مطمئن باشیم وقت فیلمبرداری، صدا در حال ضبط شدن است)، فیلم خام دی‌وی ( قبل از زدن دکمه رکورد از خام بودن فیلم اطمینان حاصل کنیم و همیشه به تعداد کافی فیلم خام به همراه داشته باشیم. توصیه می شود حتی اگر در یک نوار ۵ یا ۱۰ دقیقه فیلم ضبط می کنیم، برای برنامه های دیگر از فیلم خام استفاده کنیم، اگر به پای تبلیغ برای سونی نگذارید، توصیه می شود همیشه از نوار سونی استفاده کنیم) بعد از هر فیلمبرداری، نام برنامه، تاریخ و مکان آن را روی لیبل داخل قاب فیلم نوشته و لیبل را روی فیلم بچسبانیم تا در جستجو ها با مشکل مواجه نشویم. این کار به آرشیو کردن فیلم ها بر اساس تقویم ماهیانه کمک می‌کند.
میکروفن یقه‌ای HF با شارژ کامل و باطری قلمی یدک برای صدابرداری با کیفیت مناسب.
Voice Recorder با شارژ کامل و اطمینان از فضای خالی مورد نیاز با میکروفن یقه‌ای برای سهولت در پیاده سازی اطلاعات برنامه،
چند نکته مهم:

 1. در هنگام شروع سخنرانی با احترام میکروفن یقه ای را به یقه یا میکروفن ثابت مقابل سخنران اتصال دهیم و دقت داشته باشیم در هنگام جمع بندی سخنران برای جدا کردن میکروفن به سخنران نزدیک شویم تا زمان کمتری معطل جدا شدن میکروفن صرف شود.
 2. همزمان با نصب میکروفن یقه‌ای، دکمه رکورد Voice Recorder را فشار دهیم.
 3. در هنگام فیلمبرداری به صورت مداوم از سخنران تصویربرداری نشود و با حرکت‌های نرم افقی دوربین (Pan) از حاضرین نیز تصویر برداری شود تا هنگام مونتاژ تصاویر خوبی داشته باشیم. این تصاویر زیاده از حد نباشد و میزان تصاویر حاضرین از مقدار زمان سخنران تجاوز نکند.
 4. در هنگام فیلمبرداری حتما تلفن همراه خاموش باشد تا از بهم خوردن تمرکز تصویربردار جلوگیری شود.
 5. از رها کردن دوربین جدا خودداری شود، حتی برای زمان کوتاه.
 6. به درخواست حاضرین توجه نشود، در صورت اصرار، اهمیت کار خود را یادآوری کنیم.
 7. بعد از اتمام برنامه دوربین را خاموش نکنیم و سعی کنیم حاشیه ها را ثبت کنیم.

دوربین عکاسی دیجیتال با شارژ کامل باطری، به همراه داشتن یک دوربین دیجیتال رزرو، اطمینان از خالی بودن رم دوربین، عکاسی با حداقل استفاده از فلاش، عکاسی لانگ شات برای به تصویر کشیدن حاضرین و جزئیات محیط، عکاسی کلوزآپ از سوژه یا سخنران از زوایای مختلف، عکاسی فقط با فوکوس کامل (قبل از اطمینان از فوکوس بودن سوژه شاتر را فشار ندهیم)،

مسئول سمعی و بصری موظف است بعد از اتمام برنامه و مراجعه به اداره، ضمن کپچر کردن فیلم، به صورت سی دی های مجزا، عکس و فیلم را با مینوت نامه ای که از قبل آماده کرده‌ایم برای دفتر یا معاونت مربوطه ارسال کند.

سایر وسایل مورد نیاز برنامه که می توانیم به همراه داشته باشیم:
استند ۲ در ۹۰ ( که قبلا سلامتش را چک کرده باشیم)، بنر ۲ در ۹۰ خیرمقدم عمومی که در تمام برنامه ها بتوان از آن استفاده کرد. پرچم درفش و رومیزی سازمان و جمهوری اسلامی، یک جلد قرآن، Track قرآن و سرود جمهوری اسلامی ایران، (تصویری و صوتی)
البته از قبل با میزبان برنامه برای تهیه آب معدنی و لیوان یکبار مصرف، دستمال کاغذی، وسایل پذیرایی نیز باید هماهنگی ها صورت گیرد.

مسئول سمعی بصری باید برنامه هایی که توسط روابط عمومی ارجاع می‌شود را در تقویم کاری خود درج کند و یک روز قبل از مراجعه به برنامه، با نماینده معاونت، دفتر یا شهرستان هماهنگ و در صورت نیاز به وسیله نقلیه با واحد نقلیه سازمان برای رزرو خودرو هماهنگ نماید.

Tweet about this on Twitter۰Share on Google+۰Share on LinkedIn۰Share on Facebook۰Pin on Pinterest۰
یک دیدگاه بر “وظایف واحد سمعی بصری یک روابط عمومی در برنامه‌ها
 1. سلام . احوال شما؟ خوشحال شدم از دیدن نظرتون. چشم؛ اگه کاری بود، مزاحم میشم. شاد و موفق باشید.

 2. علی یاسر توری گفت:

  با عرض سلام و ارادت خدمت شما برادر عزیز:

  خداوند را بی نهایت شاکرم که اشخاصی مانند شما در همچون وضعیت در حال کمک به کسانی هستید که حتی آنها را نمی شناسید و برای این کارتان مصرف پولی نگذاشته اید، مانند کریدیت کرت، نظر من راجع به این مطلبی که شما نوشته بودید، خیلی خوب هست و بسیار فایده مند نیز واقع شد، اگر امکان دارد لطف کنید راجع به عکسبرداری و فیلمبرداری معلومات جامع تری دیگری هم بگذارید خیلی خوشحال خواهیم شد.
  و من الله التوفیق
  ارادتمند شما
  علی یاسر “توری”

 3. نایبی گفت:

  با سلام
  ما در دانشگاهمون جدیدا نیروی سمعی و بصری و تبلیغات ماهر اضافه کرده ایم و میخواهیم کلیه ارجاعات دانشگاه را در این خصوص انجام بدهیم و در قبال هزینه دریافت کنیم نظر شما را در این خصوص میخواستم بدانم
  ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*